„Z życia Izby”

Informacja na stronie TVP3 pt. „Absolwenci PUM otrzymali czepki i ślubowali. Pielęgniarki i położne gotowe do pracy” – link

„Z życia Izby”
„Z życia Izby”
„Z życia Izby”
„Z życia Izby”
„Z życia Izby”
„Z życia Izby”
„Z życia Izby”
„Z życia Izby”
„Z życia Izby”

ŻYCZENIA

Duszpasterstwo Służby Zdrowia – czytaj

OIPIP Koszalin – czytaj

Polska Izba Biegłych Rewidentów Szczecin – czytaj

Profesor Bogusław Liberadzki – czytaj

WSSE Szczecin – czytaj

Zachodniopomorska Izba Lekarsko – Weterynaryjna – czytaj

ZOW NFZ Szczecin – czytaj

 

„Z życia Izby”

W dniu 9 maja br. odbyły się powiatowe obchody Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Dnia Położnej w sali audiowizualnej Starostwa Powiatowego w Gryfinie pod patronatem honorowym Starosty Gryfińskiego – Pani Ewy Dudar.

W słowach skierowanych do środowiska pielęgniarek i położnych Pani Starosta zwróciła uwagę na:

– Zawód pielęgniarki i położnej to nie tylko profesja, ale przede wszystkim powołanie – wymagające oddania, empatii i ogromnej odpowiedzialności. To właśnie Państwa troska, profesjonalizm i codzienna obecność przy pacjencie stanowią jeden z największych filarów współczesnej opieki zdrowotnej.

 

Obecni byli również zaproszeni Goście:

– Przedstawiciele samorządu zawodowego: Przewodnicząca Rady SIPiP Gabriela Hofman oraz Jan Ślęzak – Dyrektor ds. pielęgniarstwa SPS ZOZ Zdroje, który z rąk Pani Starosty otrzymał podziękowania za pomoc w czasie covidu i podczas powodzi 2024r.

– Prezes Szpitala Powiatowego Sp. z o.o. Andrzej Krzemiński,  który na wniosek pełnomocnika SIPiP Edyty Molasy-Malinowskiej, podziękował w liście gratulacyjnym pielęgniarce Elżbiecie Dudarewicz za wieloletni staż pracy  na jednym stanowisku w izbie przyjęć (48 lat).

 

W ramach konkursu plastycznego pt. „Zawód pielęgniarki i położnej oczami najmłodszych”  realizowanego przez PPIS w Gryfinie – laureatom na uroczystości wręczono podziękowania i nagrody.

 

Oprawę artystyczną zapewniała grupa teatralna „Fajne Babki ” z Chojny oraz Dawid Molasy – członek Stowarzyszenia na rzecz osób niepełnosprawnych MOST.

 

Nagrody w mini loterii ufundowali Lokalni przedsiębiorcy.

W uroczystości uczestniczyło ok. 65 osób.

 

„Z życia Izby”
„Z życia Izby”
„Z życia Izby”
„Z życia Izby”

SPRAWOZDANIE Z KONFERENCJI

 

W dniach 23 – 25.04.2025r. w Miedzyzdrojach – Hotel „Aurora”, odbyła się konferencja organizowana przez Komisje Kształcenie i Doskonalenia Zawodowego Szczecińskiej Izby Pielęgniarek i Położnych pt. :”INNOWACJE TECHNOLOGICZNE W MEDYCYNIE – NOWE WYZWANIA”.

 

Podczas konferencji przedstawione zostały blaski i cienie stosowania AL w medycynie, jak wygląda praca zespołów lekarsko – pielęgniarskich w opiece nad pacjentem przy zastosowaniu nowych metod z udziałem AL – czy  pojawiające się pytania, wątpliwości, obawy zostały rozwiane?; z całą pewnością nie, ale taki jest aktualnie proces wprowadzania innowacji w medycynie. Wszyscy My jesteśmy tego widzami, często użytkownikami – zatem jest to rozwój, w który wchodzimy płynnie, czasem z ludzkimi obawami – ale to się dzieje na naszych oczach, w ramach naszej codziennej pracy.

 

Prelegenci omawiali m.in.:* Co nowego w obszarze Pielęgniarstwa,* Zasady prowadzenie dokumentacji medycznej przez pielęgniarki i położne a jak zachować bezpieczeństwo danych medycznych przy wykorzystaniu nowych programów informacyjnych, *Jakie są standardy akredytacyjne, autoryzacyjne podmiotów leczniczych, * Zagadnienia odpowiedzialności zawodowej Pielęgniarek i Położnych w obliczu nowych technologii w medycynie, *Prehabilitacja i żywienie kliniczne XXI wieku.

 

Wśród najważniejszych korzyści, płynących z zastosowania AL możemy wskazać automatyzację zadań, co może przyczynić się do zwiększenia efektywności i uwolnienia czasu pracowników na działania bardziej złożone i kreatywne. Ponadto, dzięki AL możliwe jest przetwarzanie i analizowanie dużych zbiorów danych w krótkim czasie, co prowadzi do lepszego podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów. Może to przyczynić się do poprawy jakości usług i postępu w medycynie.

 

Oto kilka przykładów zastosowania sztucznej inteligencji w diagnostyce jest więcej:

  1. Odczytywanie zdjęć medycznych, wykrywanie raka, wad serca czy udaru i innych anomalii trudnych do wykrycia ludzkim okiem.

 

  1. Rozwój medycyny i procedur chirurgicznych stale zwiększa złożoność operacji. Zaawansowana robotyka z wykorzystaniem robota Da Vinci w chirurgii umożliwiają ogromną precyzję operacji, skraca czas rekonwalescencji pacjenta po zabiegu a tym samych skraca czas pobytu pacjenta w szpitalu.

 

  1. Innym przykładem z zakresu AI w medycynie są chatboty oparte na LLM (large language models), które mogą być ogromnym wsparciem w diagnostyce.

 

  1. Szerzenie edukacji na temat prewencji zdrowia, jak również wsparcie pacjentów w podejmowaniu decyzji to kolejne zastosowania AI. Przykładem są rozwiązania Infermedica, a także usługi takie jak Amazon Care, która posiada głosowy interfejs do sprawdzania objawów i szybkiej konsultacji
    z lekarzem, Firma PIXEL technology z Szafami lekowymi, systemy monitorowania poziomu glikemii dla pacjentów chorujących na cukrzycę, Firma POLMEDI z innowacyjną dla pacjentów aplikacją, która ma np.: zastosowanie w ramach prehabilitacji pacjenta .

 

Pani psycholog mgr Karolina Sawka – przedstawiła psychologiczne zagrożenia stosowania AL
w medycynie oraz jak sobie radzić z natłokiem informacji, technologii, aplikacji –  oraz jak postępować w codziennej pracy, życiu,  aby nie zatracić  „człowieka w człowieku”.

 

Wieczorne spotkanie spójnie współgrało z tematyką konferencji – zatem pojawili się „kosmici”, pomysłów na  ubiory, współgrających  z tematem konferencji, było co niemiara – jakby odcinek serialu sprzed lat; „Kosmos 1999” –  BRAWO.

 

W imieniu Komisji Kształcenia i Doskonalenia Zawodowego dziękujemy  wszystkim za aktywny   udział w konferencji,  firmom prezentującym swoje rozwiązania technologiczne; sponsorom, którzy zechcieli wesprzeć nasz projekt. Oczekujemy na propozycje kolejnych tematów – dołożymy wszelkich starań, aby sprostać oczekiwaniom naszego środowiska Pielęgniarek i Położnych.

Do zobaczenia.

 

Członek Komisji Kształcenia i Doskonalenia Zawodowego

Marzena Fabiańska

Prelekcja Pani mgr Karoliny Sawki – Psycholog, Psychoterapeuta, Psychoonkolog – pobierz

 

„Z życia Izby”

„Z życia Izby”

Główna tematyka: aspekty prawne wykonywania zawodu oraz kodeks etyki

„Z życia Izby”

Informacje ze stron internetowych – 1, 2, 3

„Z życia Izby”
„Z życia Izby”

Marta Tylicka – pielęgniarka ze Szczecina otrzymała dodatkowe wyróżnienie Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w Konkursie Queen Silvia Nursing Award

Więcej na Instagramie