23-25.04.2025r. Międzyzdroje – Hotel Aurora – Konferencja SIPiP pt. Innowacje technologiczne w medycynie – nowe wyzwania”

SPRAWOZDANIE Z KONFERENCJI

 

W dniach 23 – 25.04.2025r. w Miedzyzdrojach – Hotel „Aurora”, odbyła się konferencja organizowana przez Komisje Kształcenie i Doskonalenia Zawodowego Szczecińskiej Izby Pielęgniarek i Położnych pt. :”INNOWACJE TECHNOLOGICZNE W MEDYCYNIE – NOWE WYZWANIA”.

 

Podczas konferencji przedstawione zostały blaski i cienie stosowania AL w medycynie, jak wygląda praca zespołów lekarsko – pielęgniarskich w opiece nad pacjentem przy zastosowaniu nowych metod z udziałem AL – czy  pojawiające się pytania, wątpliwości, obawy zostały rozwiane?; z całą pewnością nie, ale taki jest aktualnie proces wprowadzania innowacji w medycynie. Wszyscy My jesteśmy tego widzami, często użytkownikami – zatem jest to rozwój, w który wchodzimy płynnie, czasem z ludzkimi obawami – ale to się dzieje na naszych oczach, w ramach naszej codziennej pracy.

 

Prelegenci omawiali m.in.:* Co nowego w obszarze Pielęgniarstwa,* Zasady prowadzenie dokumentacji medycznej przez pielęgniarki i położne a jak zachować bezpieczeństwo danych medycznych przy wykorzystaniu nowych programów informacyjnych, *Jakie są standardy akredytacyjne, autoryzacyjne podmiotów leczniczych, * Zagadnienia odpowiedzialności zawodowej Pielęgniarek i Położnych w obliczu nowych technologii w medycynie, *Prehabilitacja i żywienie kliniczne XXI wieku.

 

Wśród najważniejszych korzyści, płynących z zastosowania AL możemy wskazać automatyzację zadań, co może przyczynić się do zwiększenia efektywności i uwolnienia czasu pracowników na działania bardziej złożone i kreatywne. Ponadto, dzięki AL możliwe jest przetwarzanie i analizowanie dużych zbiorów danych w krótkim czasie, co prowadzi do lepszego podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów. Może to przyczynić się do poprawy jakości usług i postępu w medycynie.

 

Oto kilka przykładów zastosowania sztucznej inteligencji w diagnostyce jest więcej:

  1. Odczytywanie zdjęć medycznych, wykrywanie raka, wad serca czy udaru i innych anomalii trudnych do wykrycia ludzkim okiem.

 

  1. Rozwój medycyny i procedur chirurgicznych stale zwiększa złożoność operacji. Zaawansowana robotyka z wykorzystaniem robota Da Vinci w chirurgii umożliwiają ogromną precyzję operacji, skraca czas rekonwalescencji pacjenta po zabiegu a tym samych skraca czas pobytu pacjenta w szpitalu.

 

  1. Innym przykładem z zakresu AI w medycynie są chatboty oparte na LLM (large language models), które mogą być ogromnym wsparciem w diagnostyce.

 

  1. Szerzenie edukacji na temat prewencji zdrowia, jak również wsparcie pacjentów w podejmowaniu decyzji to kolejne zastosowania AI. Przykładem są rozwiązania Infermedica, a także usługi takie jak Amazon Care, która posiada głosowy interfejs do sprawdzania objawów i szybkiej konsultacji
    z lekarzem, Firma PIXEL technology z Szafami lekowymi, systemy monitorowania poziomu glikemii dla pacjentów chorujących na cukrzycę, Firma POLMEDI z innowacyjną dla pacjentów aplikacją, która ma np.: zastosowanie w ramach prehabilitacji pacjenta .

 

Pani psycholog mgr Karolina Sawka – przedstawiła psychologiczne zagrożenia stosowania AL
w medycynie oraz jak sobie radzić z natłokiem informacji, technologii, aplikacji –  oraz jak postępować w codziennej pracy, życiu,  aby nie zatracić  „człowieka w człowieku”.

 

Wieczorne spotkanie spójnie współgrało z tematyką konferencji – zatem pojawili się „kosmici”, pomysłów na  ubiory, współgrających  z tematem konferencji, było co niemiara – jakby odcinek serialu sprzed lat; „Kosmos 1999” –  BRAWO.

 

W imieniu Komisji Kształcenia i Doskonalenia Zawodowego dziękujemy  wszystkim za aktywny   udział w konferencji,  firmom prezentującym swoje rozwiązania technologiczne; sponsorom, którzy zechcieli wesprzeć nasz projekt. Oczekujemy na propozycje kolejnych tematów – dołożymy wszelkich starań, aby sprostać oczekiwaniom naszego środowiska Pielęgniarek i Położnych.

Do zobaczenia.

 

Członek Komisji Kształcenia i Doskonalenia Zawodowego

Marzena Fabiańska

Prelekcja Pani mgr Karoliny Sawki – Psycholog, Psychoterapeuta, Psychoonkolog – pobierz