„Z życia Izby”

Dura lex, sed lex, głosi jedna z najbardziej znanych sentencji prawniczych, co znaczy po prostu twarde prawo, ale prawo i z taką to myślą przewodnią odbyła się w dniu 19.11.2024r. Konferencja organizowana przez  Komisję ds. Kształcenia przy SIPIP : „Realizacja świadczeń pielęgniarskich w gąszczu przepisów prawnych – ryzyka i szanse”.

 

Wśród prelegentów wystąpili:

  • mgr Wojciech Wojtal  – prawnik, specjalista w zakresie prawa medycznego;

Organizator szkoleń, kursów i warsztatów dla pracowników ochrony zdrowia;

  • dr n. med. Grażyna Rogala – Pawelczyk – Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej VIII kadencji, Wykładowca Państwowej Uczelni im. Jana Grodka w Sanoku;
  • Beata Głowińska – przedstawicielka Zachodniopomorskiego Oddziału  Wojewódzkiego NFZ;
  • mgr Jan Ślęzak – Przewodniczący Naczelnego Sądu Pielęgniarek i Położnych VIII kadencji;
  • dr n. zdr. Małgorzata Pawlicka – Konsultant Wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego;

 

Konferencja prowadzona była w formie interaktywnego uczestnictwa – tj. pytanie? odpowiedź !.

Wiele aspektów praktyki zawodowej Pielęgniarek i Położnych zostało w trakcie trwania konferencji wyjaśnionych lub też podanych do zastanowienia bądź wskazanych do uzupełnienia wiedzy.

Wśród omawianych zagadnień nie zabrakło nurtujących środowisko PiP pytań  dotyczących:

  • standardów wykonywania zawodu pielęgniarki, w tym obowiązków w zakresie prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej i praw pacjenta;
  • odpowiedzialności zawodowej, szczególnie w zakresie realizacji świadczeń z zakresu medycyny estetycznej;
  • realizacji świadczeń w ramach umów cywilnoprawnych;
  • możliwości pozyskania dodatkowych środków w ramach realizacji programów zdrowotnych finansowanych przez NFZ;
  • rodzajów i przesłanek odpowiedzialności prawnej pielęgniarki;
  • zakresu ubezpieczenia w przypadku realizacji świadczeń z zakresu medycyny estetycznej, wbrew posiadanym uprawnieniom;
  • newralgicznych miejsc gdzie pojawiają się pułapki w zakresie praw pacjenta hospitalizowanego;
  • zastosowania przymusu bezpośredniego i co się z tym wiąże…

oraz wiele innych – było dynamicznie.

 

Pytań  padło wiele, odpowiedzi ze strony prelegentów  były rzeczowe, wyczerpujące i rozświetlające tenże „gąszcz” przepisów prawnych przywołany w tytule konferencji.

 

W imieniu Pani Przewodniczącej Komisji Kształcenia dr n. o zdr. Katarzyny  Grabowieckiej i członków Komisji     –   dziękujemy wszystkim uczestnikom z aktywny udział w konferencji.

„Z życia Izby”

 

„Zbadaj cukier przed podróżą”-  po raz piąty.

 

14 listopada  od wielu lat obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy. 

Dlaczego właśnie 14 listopada ?

To dzień urodzin odkrywcy insuliny, laureata Nagrody Nobla, doktora Frederica Bantinga. Każdego roku o tej porze uwaga świata skupiona jest wokół tematu cukrzycy. W wielu krajach organizowane są liczne wydarzenia i konferencje, podczas których zgłębia się wiedzę dotyczącą choroby. Symbolem walki z cukrzycą jest błękitne koło. Obecne we wszystkich kulturach świata. Symbolizuje życie i śmierć, ale przede wszystkim jest znakiem zjednoczenia. Wspólne wysiłki podejmowane, by podwyższać jakość życia diabetyków, są głównym celem obchodów święta. A także zwrócenie uwagi na problem cukrzycy i edukacja społeczeństwa w zakresie rozpoznawania przyczyn, objawów i sposobów leczenia oraz zapobiegania chorobie, wtedy gdy jest to możliwe.

Wychodząc naprzeciw tej problematyce 14 Listopada 2024 r  w  hollu Dworca  Głównego PKP  w godzinach 10.00 do 14.00  po raz kolejny Komisja ds. pielęgniarstwa diabetologicznego przeprowadziła akcję profilaktyczną . Głównym celem  naszej akcji było zwiększenie świadomości na temat cukrzycy i jej wpływu na życie pacjentów oraz  pokazanie jakie znaczenie ma profilaktyka, edukacja i wsparcie  dla osób z cukrzycą

W ramach działań prewencyjnych  Specjaliści Pielęgniarstwa Diabetologicznego  badali  poziom przygodnej glikemii we krwi za pomocą glukometru ( przygodnej czyli niezależnej od czasu spożytego posiłku). U osoby badanej z niepokojącym wynikiem glikemii udzielano porad  edukatora ds. diabetologii.  U  wszystkich osób   określano  ryzyko  wystąpienia cukrzycy  za pomocą skali FINDRISC. Każda zbadana osoba otrzymała swój wynik oraz materiały edukacyjne.

Nasza Akcja wzbudziła ogromne  zainteresowanie wśród osób przebywających na dworcu w związku z  planowaną podróżą  ale również  wśród osób pracujących na dworcu i załóg  pociągów.  Dużym  zaskoczeniem była liczba osób , mieszkańców Szczecina którzy  przyszli specjalnie na Dworzec  na naszą akcję aby zmierzyć sobie poziom glikemii.

Podobnie jak w ubiegłym roku  odwiedziła Nas  TVP 3  – bardzo dziękujemy za zainteresowanie naszą akcją.

                        Pięknym jest to, że od wielu lat cały Świat , niezależnie od wyznania i ustroju politycznego solidaryzuje się z diabetykami w dniu  14 Listopada, pokazując , że nie są sami. Widocznym znakiem solidarności   z Osobami  chorującymi na cukrzycę jest podświetlanie znanych budowli, pomników niebieskim światłem.

                        Z wielką radością informuję że po raz kolejny w Szczecinie  z okazji Światowego Dnia Cukrzycy  była  iluminacja  na niebiesko  Naszej Pięknej Filharmonii. Widok był przepiękny (fotorelacja w załączeniu).

                         W podsumowaniu –  z działań prewencyjnych skorzystało ponad  300 osób, w tym 12 osób z wieloletnią cukrzycą , wymagających dokładnej reedukacji diabetologicznej  oraz  24 osoby  z niepokojącym wynikiem glikemii,  ze wskazaniem do konsultacji lekarza oraz przeprowadzenia badań krwi  w warunkach laboratoryjnych. Kolejny raz , zaskoczeniem dla Nas , organizatorów tej  akcji była liczba osób po raz pierwszy w życiu badających sobie poziom glikemii we krwi.  Z przeprowadzonych rozmów wynika iż było to prawie  30 % badanych.

W imieniu Komisji ds. pielęgniarstwa diabetologicznego składamy podziękowania  Pani Przewodniczącej Gabrieli Hofman za  wsparcie naszej akcji , oraz niezawodnej w każdej sytuacji  Pani Monice .

                             Słowa podziękowania kierujemy  do studentów  PUM z Wydziału Nauk  o Zdrowiu – paniom Juli, Aleksandrze D. ,Oliwi, Aleksandrze K. oraz  paniom Magdalenie M. ,Magdalenie J. , Karolinie ,Sandrze ,Inni oraz panu Konradowi.  Byliście rewelacyjni , współpraca z Wami była ogromną przyjemnością.

Dziękujemy –  Ela, Ewa, Irena, Iwona.

W imieniu Komisji ds. pielęgniarstwa diabetologicznego

Iwona Trzepiałowska

 

P.S. poniżej fotorelacja.

 

 

 

 

 

„Z życia Izby”
„Z życia Izby”
„Z życia Izby”
„Z życia Izby”
„Z życia Izby”

26 maja br. w Parku Kasprowicza odbył się „Bieg Zaufania” zorganizowany przez Szczecińskie Porozumienie Zawodów Zaufania Publicznego.

Przy pięknej pogodzie, w blasku słońca mieszkańcy Szczecina biegali, spacerowali, zdobywali wiedzę … na stanowisku Szczecińskiej Izby Pielęgniarek i Położnych  mogli dowiedzieć się m.in. jak udzielać pierwszej pomocy, samobadania – kontroli ciśnienia krwi i poziomu cukru.

Dziękujemy Szczecinianom za tak olbrzymie zainteresowanie naszym stanowiskiem.

Przewodnicząca, Wiceprzewodnicząca i Sekretarz Rady Szczecińskiej Izby Pielęgniarek i Położnych dziękuje Komisji ds. pielęgniarstwa przyszłości za zaangażowanie w przedsięwzięcie.

„Z życia Izby”
„Z życia Izby”
„Z życia Izby”
„Z życia Izby”
„Z życia Izby”
„Z życia Izby”
„Z życia Izby”

W imieniu Chóru Szczecińskiej Izby Pielęgniarek i Pielęgniarek i Położnych chciałabym się podzielić  wspaniałą wiadomością. W dniach 03 – 06 grudnia 2015r. nasz chór wraz z Chórem Państwowej Szkoły Muzycznej brały udział w X Międzynarodowym Festiwalu Adwentowej i Bożonarodzeniowej Muzyki, który odbył się w przeuroczej stolicy Słowacji – Bratysławie.
W rywalizacji brały udział chóry z różnych państw europejskich – Chorwacji, Czech, Słowacji, Włoch, ale także spoza naszego kontynentu – z Południowej Afryki. Nasz chór występował w kategorii Musica sacra a cappella oraz Choirs of seniors. Konkurencja była ogromna, ale wzajemna życzliwość uczestników – jeszcze większa. Był to nasz pierwszy zagraniczny występ, a przypomnę, że chór istnieje już 6-ty rok. Jego członkami są pielęgniarki i położne – nasze Koleżanki, które po ciężkiej i odpowiedzialnej pracy zawodowej znajdują jeszcze czas na wspólne śpiewanie. Oczywiście pod okiem niezrównanej Pani Dyrygent – dr Agaty Czekalińskiej, która rozbudziła w nas miłość do muzyki chóralnej, a także „żyłkę społecznikowską” polegającą na dzieleniu się muzyką z pacjentami hospicjów, czy domów pomocy społecznej, gdzie co roku w okresie Bożego Narodzenia kolędujemy, dając chwilę radości tamtejszym pacjentom, a sobie…dawkę pokory i zadumania nad tym, co jest w życiu ważne, a co najważniejsze. W Bratysławie zdobyłyśmy dwa trzecie miejsca w podanych powyżej kategoriach, co było dla nas i zaskoczeniem i radością tak wielką, że choć kapką tej radości chcemy się z Państwem podzielić! Nasza młodzież ze szkoły muzycznej zdobyła pierwsze i drugie miejsce w poszczególnych kategoriach!  Załączamy zdjęcia z występu oraz  z Wiednia, gdzie zawitaliśmy w drodze powrotnej. To właśnie my – i nasza Pani Dyrygent ! Radosne i szczęśliwe, jakie dawno nie byłyśmy!
W imieniu Chóru SIPiP – Helena Gąsior.

„Z życia Izby”
„Z życia Izby”
„Z życia Izby”

 

„Z życia Izby”
„Z życia Izby”
„Z życia Izby”