„Z życia Izby”

ŻYCZENIA

Duszpasterstwo Służby Zdrowia – czytaj

OIPIP Koszalin – czytaj

Polska Izba Biegłych Rewidentów Szczecin – czytaj

Profesor Bogusław Liberadzki – czytaj

WSSE Szczecin – czytaj

Zachodniopomorska Izba Lekarsko – Weterynaryjna – czytaj

ZOW NFZ Szczecin – czytaj

 

„Z życia Izby”

SPRAWOZDANIE Z KONFERENCJI

 

W dniach 23 – 25.04.2025r. w Miedzyzdrojach – Hotel „Aurora”, odbyła się konferencja organizowana przez Komisje Kształcenie i Doskonalenia Zawodowego Szczecińskiej Izby Pielęgniarek i Położnych pt. :”INNOWACJE TECHNOLOGICZNE W MEDYCYNIE – NOWE WYZWANIA”.

 

Podczas konferencji przedstawione zostały blaski i cienie stosowania AL w medycynie, jak wygląda praca zespołów lekarsko – pielęgniarskich w opiece nad pacjentem przy zastosowaniu nowych metod z udziałem AL – czy  pojawiające się pytania, wątpliwości, obawy zostały rozwiane?; z całą pewnością nie, ale taki jest aktualnie proces wprowadzania innowacji w medycynie. Wszyscy My jesteśmy tego widzami, często użytkownikami – zatem jest to rozwój, w który wchodzimy płynnie, czasem z ludzkimi obawami – ale to się dzieje na naszych oczach, w ramach naszej codziennej pracy.

 

Prelegenci omawiali m.in.:* Co nowego w obszarze Pielęgniarstwa,* Zasady prowadzenie dokumentacji medycznej przez pielęgniarki i położne a jak zachować bezpieczeństwo danych medycznych przy wykorzystaniu nowych programów informacyjnych, *Jakie są standardy akredytacyjne, autoryzacyjne podmiotów leczniczych, * Zagadnienia odpowiedzialności zawodowej Pielęgniarek i Położnych w obliczu nowych technologii w medycynie, *Prehabilitacja i żywienie kliniczne XXI wieku.

 

Wśród najważniejszych korzyści, płynących z zastosowania AL możemy wskazać automatyzację zadań, co może przyczynić się do zwiększenia efektywności i uwolnienia czasu pracowników na działania bardziej złożone i kreatywne. Ponadto, dzięki AL możliwe jest przetwarzanie i analizowanie dużych zbiorów danych w krótkim czasie, co prowadzi do lepszego podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów. Może to przyczynić się do poprawy jakości usług i postępu w medycynie.

 

Oto kilka przykładów zastosowania sztucznej inteligencji w diagnostyce jest więcej:

  1. Odczytywanie zdjęć medycznych, wykrywanie raka, wad serca czy udaru i innych anomalii trudnych do wykrycia ludzkim okiem.

 

  1. Rozwój medycyny i procedur chirurgicznych stale zwiększa złożoność operacji. Zaawansowana robotyka z wykorzystaniem robota Da Vinci w chirurgii umożliwiają ogromną precyzję operacji, skraca czas rekonwalescencji pacjenta po zabiegu a tym samych skraca czas pobytu pacjenta w szpitalu.

 

  1. Innym przykładem z zakresu AI w medycynie są chatboty oparte na LLM (large language models), które mogą być ogromnym wsparciem w diagnostyce.

 

  1. Szerzenie edukacji na temat prewencji zdrowia, jak również wsparcie pacjentów w podejmowaniu decyzji to kolejne zastosowania AI. Przykładem są rozwiązania Infermedica, a także usługi takie jak Amazon Care, która posiada głosowy interfejs do sprawdzania objawów i szybkiej konsultacji
    z lekarzem, Firma PIXEL technology z Szafami lekowymi, systemy monitorowania poziomu glikemii dla pacjentów chorujących na cukrzycę, Firma POLMEDI z innowacyjną dla pacjentów aplikacją, która ma np.: zastosowanie w ramach prehabilitacji pacjenta .

 

Pani psycholog mgr Karolina Sawka – przedstawiła psychologiczne zagrożenia stosowania AL
w medycynie oraz jak sobie radzić z natłokiem informacji, technologii, aplikacji –  oraz jak postępować w codziennej pracy, życiu,  aby nie zatracić  „człowieka w człowieku”.

 

Wieczorne spotkanie spójnie współgrało z tematyką konferencji – zatem pojawili się „kosmici”, pomysłów na  ubiory, współgrających  z tematem konferencji, było co niemiara – jakby odcinek serialu sprzed lat; „Kosmos 1999” –  BRAWO.

 

W imieniu Komisji Kształcenia i Doskonalenia Zawodowego dziękujemy  wszystkim za aktywny   udział w konferencji,  firmom prezentującym swoje rozwiązania technologiczne; sponsorom, którzy zechcieli wesprzeć nasz projekt. Oczekujemy na propozycje kolejnych tematów – dołożymy wszelkich starań, aby sprostać oczekiwaniom naszego środowiska Pielęgniarek i Położnych.

Do zobaczenia.

 

Członek Komisji Kształcenia i Doskonalenia Zawodowego

Marzena Fabiańska

Prelekcja Pani mgr Karoliny Sawki – Psycholog, Psychoterapeuta, Psychoonkolog – pobierz

 

„Z życia Izby”

W dniu 9 maja br. odbyły się powiatowe obchody Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Dnia Położnej w sali audiowizualnej Starostwa Powiatowego w Gryfinie pod patronatem honorowym Starosty Gryfińskiego – Pani Ewy Dudar.

W słowach skierowanych do środowiska pielęgniarek i położnych Pani Starosta zwróciła uwagę na:

– Zawód pielęgniarki i położnej to nie tylko profesja, ale przede wszystkim powołanie – wymagające oddania, empatii i ogromnej odpowiedzialności. To właśnie Państwa troska, profesjonalizm i codzienna obecność przy pacjencie stanowią jeden z największych filarów współczesnej opieki zdrowotnej.

 

Obecni byli również zaproszeni Goście:

– Przedstawiciele samorządu zawodowego: Przewodnicząca Rady SIPiP Gabriela Hofman oraz Jan Ślęzak – Dyrektor ds. pielęgniarstwa SPS ZOZ Zdroje, który z rąk Pani Starosty otrzymał podziękowania za pomoc w czasie covidu i podczas powodzi 2024r.

– Prezes Szpitala Powiatowego Sp. z o.o. Andrzej Krzemiński,  który na wniosek pełnomocnika SIPiP Edyty Molasy-Malinowskiej, podziękował w liście gratulacyjnym pielęgniarce Elżbiecie Dudarewicz za wieloletni staż pracy  na jednym stanowisku w izbie przyjęć (48 lat).

 

W ramach konkursu plastycznego pt. „Zawód pielęgniarki i położnej oczami najmłodszych”  realizowanego przez PPIS w Gryfinie – laureatom na uroczystości wręczono podziękowania i nagrody.

 

Oprawę artystyczną zapewniała grupa teatralna „Fajne Babki ” z Chojny oraz Dawid Molasy – członek Stowarzyszenia na rzecz osób niepełnosprawnych MOST.

 

Nagrody w mini loterii ufundowali Lokalni przedsiębiorcy.

W uroczystości uczestniczyło ok. 65 osób.

 

„Z życia Izby”
„Z życia Izby”
„Z życia Izby”
„Z życia Izby”

„Z życia Izby”

Główna tematyka: aspekty prawne wykonywania zawodu oraz kodeks etyki

„Z życia Izby”

Informacje ze stron internetowych – 1, 2, 3

„Z życia Izby”
„Z życia Izby”

Marta Tylicka – pielęgniarka ze Szczecina otrzymała dodatkowe wyróżnienie Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w Konkursie Queen Silvia Nursing Award

Więcej na Instagramie

„Z życia Izby”

„Z życia Izby”
„Z życia Izby”

Cytologia i samobadanie piersi. NFZ zachęca kobiety do profilaktyki – czytaj

Specjalne spotkanie dla kobiet w szczecińskim NFZ – czytaj

Kronika TVP Szczecin – Tydzień Zdrowia Kobiet akcja ZOW NFZ – czytaj

„Z życia Izby”
„Z życia Izby”
„Z życia Izby”
„Z życia Izby”
„Z życia Izby”

Dura lex, sed lex, głosi jedna z najbardziej znanych sentencji prawniczych, co znaczy po prostu twarde prawo, ale prawo i z taką to myślą przewodnią odbyła się w dniu 19.11.2024r. Konferencja organizowana przez  Komisję ds. Kształcenia przy SIPIP : „Realizacja świadczeń pielęgniarskich w gąszczu przepisów prawnych – ryzyka i szanse”.

 

Wśród prelegentów wystąpili:

  • mgr Wojciech Wojtal  – prawnik, specjalista w zakresie prawa medycznego;

Organizator szkoleń, kursów i warsztatów dla pracowników ochrony zdrowia;

  • dr n. med. Grażyna Rogala – Pawelczyk – Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej VIII kadencji, Wykładowca Państwowej Uczelni im. Jana Grodka w Sanoku;
  • Beata Głowińska – przedstawicielka Zachodniopomorskiego Oddziału  Wojewódzkiego NFZ;
  • mgr Jan Ślęzak – Przewodniczący Naczelnego Sądu Pielęgniarek i Położnych VIII kadencji;
  • dr n. zdr. Małgorzata Pawlicka – Konsultant Wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego;

 

Konferencja prowadzona była w formie interaktywnego uczestnictwa – tj. pytanie? odpowiedź !.

Wiele aspektów praktyki zawodowej Pielęgniarek i Położnych zostało w trakcie trwania konferencji wyjaśnionych lub też podanych do zastanowienia bądź wskazanych do uzupełnienia wiedzy.

Wśród omawianych zagadnień nie zabrakło nurtujących środowisko PiP pytań  dotyczących:

  • standardów wykonywania zawodu pielęgniarki, w tym obowiązków w zakresie prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej i praw pacjenta;
  • odpowiedzialności zawodowej, szczególnie w zakresie realizacji świadczeń z zakresu medycyny estetycznej;
  • realizacji świadczeń w ramach umów cywilnoprawnych;
  • możliwości pozyskania dodatkowych środków w ramach realizacji programów zdrowotnych finansowanych przez NFZ;
  • rodzajów i przesłanek odpowiedzialności prawnej pielęgniarki;
  • zakresu ubezpieczenia w przypadku realizacji świadczeń z zakresu medycyny estetycznej, wbrew posiadanym uprawnieniom;
  • newralgicznych miejsc gdzie pojawiają się pułapki w zakresie praw pacjenta hospitalizowanego;
  • zastosowania przymusu bezpośredniego i co się z tym wiąże…

oraz wiele innych – było dynamicznie.

 

Pytań  padło wiele, odpowiedzi ze strony prelegentów  były rzeczowe, wyczerpujące i rozświetlające tenże „gąszcz” przepisów prawnych przywołany w tytule konferencji.

 

W imieniu Pani Przewodniczącej Komisji Kształcenia dr n. o zdr. Katarzyny  Grabowieckiej i członków Komisji     –   dziękujemy wszystkim uczestnikom z aktywny udział w konferencji.

„Z życia Izby”

 

„Zbadaj cukier przed podróżą”-  po raz piąty.

 

14 listopada  od wielu lat obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy. 

Dlaczego właśnie 14 listopada ?

To dzień urodzin odkrywcy insuliny, laureata Nagrody Nobla, doktora Frederica Bantinga. Każdego roku o tej porze uwaga świata skupiona jest wokół tematu cukrzycy. W wielu krajach organizowane są liczne wydarzenia i konferencje, podczas których zgłębia się wiedzę dotyczącą choroby. Symbolem walki z cukrzycą jest błękitne koło. Obecne we wszystkich kulturach świata. Symbolizuje życie i śmierć, ale przede wszystkim jest znakiem zjednoczenia. Wspólne wysiłki podejmowane, by podwyższać jakość życia diabetyków, są głównym celem obchodów święta. A także zwrócenie uwagi na problem cukrzycy i edukacja społeczeństwa w zakresie rozpoznawania przyczyn, objawów i sposobów leczenia oraz zapobiegania chorobie, wtedy gdy jest to możliwe.

Wychodząc naprzeciw tej problematyce 14 Listopada 2024 r  w  hollu Dworca  Głównego PKP  w godzinach 10.00 do 14.00  po raz kolejny Komisja ds. pielęgniarstwa diabetologicznego przeprowadziła akcję profilaktyczną . Głównym celem  naszej akcji było zwiększenie świadomości na temat cukrzycy i jej wpływu na życie pacjentów oraz  pokazanie jakie znaczenie ma profilaktyka, edukacja i wsparcie  dla osób z cukrzycą

W ramach działań prewencyjnych  Specjaliści Pielęgniarstwa Diabetologicznego  badali  poziom przygodnej glikemii we krwi za pomocą glukometru ( przygodnej czyli niezależnej od czasu spożytego posiłku). U osoby badanej z niepokojącym wynikiem glikemii udzielano porad  edukatora ds. diabetologii.  U  wszystkich osób   określano  ryzyko  wystąpienia cukrzycy  za pomocą skali FINDRISC. Każda zbadana osoba otrzymała swój wynik oraz materiały edukacyjne.

Nasza Akcja wzbudziła ogromne  zainteresowanie wśród osób przebywających na dworcu w związku z  planowaną podróżą  ale również  wśród osób pracujących na dworcu i załóg  pociągów.  Dużym  zaskoczeniem była liczba osób , mieszkańców Szczecina którzy  przyszli specjalnie na Dworzec  na naszą akcję aby zmierzyć sobie poziom glikemii.

Podobnie jak w ubiegłym roku  odwiedziła Nas  TVP 3  – bardzo dziękujemy za zainteresowanie naszą akcją.

                        Pięknym jest to, że od wielu lat cały Świat , niezależnie od wyznania i ustroju politycznego solidaryzuje się z diabetykami w dniu  14 Listopada, pokazując , że nie są sami. Widocznym znakiem solidarności   z Osobami  chorującymi na cukrzycę jest podświetlanie znanych budowli, pomników niebieskim światłem.

                        Z wielką radością informuję że po raz kolejny w Szczecinie  z okazji Światowego Dnia Cukrzycy  była  iluminacja  na niebiesko  Naszej Pięknej Filharmonii. Widok był przepiękny (fotorelacja w załączeniu).

                         W podsumowaniu –  z działań prewencyjnych skorzystało ponad  300 osób, w tym 12 osób z wieloletnią cukrzycą , wymagających dokładnej reedukacji diabetologicznej  oraz  24 osoby  z niepokojącym wynikiem glikemii,  ze wskazaniem do konsultacji lekarza oraz przeprowadzenia badań krwi  w warunkach laboratoryjnych. Kolejny raz , zaskoczeniem dla Nas , organizatorów tej  akcji była liczba osób po raz pierwszy w życiu badających sobie poziom glikemii we krwi.  Z przeprowadzonych rozmów wynika iż było to prawie  30 % badanych.

W imieniu Komisji ds. pielęgniarstwa diabetologicznego składamy podziękowania  Pani Przewodniczącej Gabrieli Hofman za  wsparcie naszej akcji , oraz niezawodnej w każdej sytuacji  Pani Monice .

                             Słowa podziękowania kierujemy  do studentów  PUM z Wydziału Nauk  o Zdrowiu – paniom Juli, Aleksandrze D. ,Oliwi, Aleksandrze K. oraz  paniom Magdalenie M. ,Magdalenie J. , Karolinie ,Sandrze ,Inni oraz panu Konradowi.  Byliście rewelacyjni , współpraca z Wami była ogromną przyjemnością.

Dziękujemy –  Ela, Ewa, Irena, Iwona.

W imieniu Komisji ds. pielęgniarstwa diabetologicznego

Iwona Trzepiałowska

 

P.S. poniżej fotorelacja.