ŚWIATOWY DZIEŃ MOCZENIA NOCNEGO – CZAS NA DZIAŁANIE – 30 maja 2017

Szanowni Państwo.

 

Serdecznie zapraszam,  wszystkie  osoby zainteresowane  zdrowiem swoich dzieci do zapoznania się z treścią załączonych materiałów dot.

ŚWIATOWEGO DNIA MOCZENIA NOCNEGO– CZAS NA DZIAŁANIE – 30 maja 2017 Masz jeszcze czas pomóc swojemu dziecku, aby mogło spokojnie wyjechać na wakacje.

 

 

  1. 30 Maja jest obchodzony Światowy Dzień Moczenia Nocnego. Problem moczenia nocnego dotyczy bardzo dużej grupy dzieci i jest drugim najczęstszym, po schorzeniach układu oddechowego, przewlekłym zaburzeniem. Rozpoznanie jego jest wciąż niewielkie i trudne ze względu na lekceważenie objawów ze strony rodziców oraz brak należytej uwagi ze strony lekarza. Wczesna diagnostyka oraz wdrożenie odpowiedniego postępowania w zakresie moczenia nocnego, może uchronić dziecko przed zaburzeniami sfery emocjonalnej i społecznej oraz ewentualnymi wadami rozwojowymi w obrębie układu moczowego.

 

Jeżeli Twoje dziecko ukończyło 5 rok życia i nadal się moczy – nie zwlekaj i idź z nim do lekarza.

 

  1. Z dolegliwościami moczenia nocnego najtrudniej radzą sobie dzieci w wieku szkolnym, ponieważ wykazują one wysoką potrzebę akceptacji samego siebie, jak i przez grupę rówieśniczą. Obawiając się reakcji rówieśników nie uczestniczą w wyjazdach grupowych takich jak kolonie, obozy czy „zielone szkoły”, które wiążą się z noclegiem. Złe relacje z rówieśnikami mogą pogłębiać u dziecka poczucie niższej wartości. Na szczególną uwagę zasługuje też fakt, iż według badań przeprowadzonych z użyciem Skali Postaw Dziecka Wobec Choroby (CATIS), dzieci moczące się czują się bardziej chore i ograniczone przez swoją chorobę niż dzieci z astmą czy chorobą serca.

 

  1. W ramach Obchodów Światowego Dnia Moczenia Nocnego na stronie www.suchyporanek.pl<http://www.suchyporanek.pl>, w dniach 23 maja do 06 czerwca dostępny będzie czat z ekspertem, który odpowie na każde pytanie związane z tematyką moczenia nocnego u dzieci.

 

 

 

Miłego dnia

 

 

Wioletta Perzyńska

Główny specjalista

Urząd Miasta Szczecin
Wydział Spraw Społecznych
Plac Armii Krajowej 1 (pok. 336 I), 70-456 Szczecin

tel. +4891 424 5674, fax +4891 424 5671

email:  wperzyn@um.szczecin.pl

Materiały edukacyjne – pobierz

Plakat 1 – pobierz

Plakat 2 – pobierz