Aktualności

Aktualności

PIKNIK SAMORZĄDOWY

I

BIEG ZAUFANIA

W roku 2023 założone zostało SZCZECIŃSKIE POROZUMIENIE ZAWODÓW ZAUFANIA PUBLICZNEGO zrzeszające 12 izb zawodowych z okręgu województwa zachodniopomorskiego. Celem Porozumienia jest reprezentacja osób wykonujących zawody zaufania publicznego i sprawowanie pieczy nad należytym wykonywaniem tych zawodów w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony. Zrzeszone zawody dzielą się wzajemnym wsparciem, monitorowaniem rozwiązań prawnych, wymianą doświadczeń oraz wsparciem w podnoszeniu kwalifikacji w zakresach wspólnych dla osób wykonujących zawody zaufania publicznego.

Pragnąc uczcić rok wytężonej współpracy oraz obchody Dnia Samorządu Terytorialnego przypadające na dzień 27 maja, Szczecińskie Porozumienie Zawodów Zaufania Publicznego zdecydowało się zorganizować dnia 26 maja br. (niedziela) o godz. 10.00 w Szczecinie w Parku Kasprowicza, piknik samorządowca oraz bieg miejski pod nazwą „BIEG ZAUFANIA”.

Celem pikniku jest propagowania samorządności oraz przybliżenie mieszkańcom miasta przyjaznych struktur samorządowych. Piknik zorganizowany będzie w okolicy Pomnika Czynu Polaków (vis-à-vis Jasnych Błoni), gdzie w przygotowanych namiotowych-stoiskach poszczególne samorządy będą mogły spotkać się z mieszkańcami miasta i w przyjaznej atmosferze spędzić niedzielne popołudnie, a programie m.in. Architekci stworzą strefę dla dzieci, Pielęgniarki i Lekarze zaoferują darmowe badania profilaktyczne, Komornicy i Adwokaci prowadzić będą debaty i wykłady a Radcy Prawni swoje serce oddadzą organizacji biegu miejskiego.

Samorządy tworzy społeczeństwo dla lepszego życia w regionie, dlatego wszystkich zainteresowanych przyłączeniem się do wspólnego świętowania SERDECZNIE ZAPRASZAMY.

Architekt Piotr Błażejewski

Więcej informacji na stronie ->> link

 

ZAPISY DO BIEGÓW GŁÓWNYCH I BIEGÓW DZIECI ->> LINK

AKTUALNOŚCI DOT. BIEGU SĄ PUBLIKOWANE NA WYDARZENIU ->> LINK

 

 

Aktualności

Regulamin przyznawania jednorazowego dofinansowania do pobytu sanatoryjnego/rehabilitacyjnego lub rehabilitacji ambulatoryjnej w celu poratowania zdrowia Pobierz
Wniosek o przyznanie jednorazowego dofinansowania do pobytu sanatoryjnego/rehabilitacyjnego lub rehabilitacji ambulatoryjnej w celu poratowania zdrowia Pobierz
Aktualności

Szanowne Koleżanki i Koledzy!

Zapraszamy pielęgniarki i położne, chętne do współpracy

przy tworzeniu nowej odsłony

Biuletynu Szczecińskiej Izby Pielęgniarek i Położnych

„Wiadomości w Czepku”

Jeśli chcesz podzielić się wiedzą i pasjami, piszesz wiersze lub prozą,

rysujesz, malujesz itp.,

podróżujesz, masz ciekawe doświadczenia zawodowe w kraju lub zagranicą,

rozwijasz się zawodowo lub naukowo …

skontaktuj się z Nami

sipip@sipip.szczecin.pl

tel. 91/4329861

 

Aktualności

Teatr Współczesny w Szczecinie

(Duża Scena, Wały Chrobrego 3)

zaprasza:

11,12,13 kwietnia  godz.19:00 

14 kwietnia o godzinie 17:00

 Na hasło : LAS

 Bilety : 35 zł

 Rezerwacja telefoniczna 91-489-23-23

 

  

„Sen nocy letniej”

   

w reżyserii : Justyny Sobczyk i Jakuba Skrzywanka

 

A gdyby wyobrazić sobie miejsce, w którym miłość jest dostępna dla każdego, bez kulturowych barier i społecznych ocen? Miejsce, w którym możemy bez wstydu i lęku mówić o swoich potrzebach, zastanawiając się równocześnie, w jaki sposób chcemy na nie odpowiadać. W jednym ze swoich najsłynniejszych dramatów, Shakespeare zaprasza do tajemniczego lasu pary kochanków, które na nowo muszą zdefiniować w nim siebie, wyruszając w podróż, aby zaspokoić swoje podstawowe potrzeby. Las Shakespeare’a staje się bezpieczną przestrzenią, gdzie osoby, którym odmawiane jest prawo do miłości i seksualności, mogą jej doświadczać.

Jakub Skrzywanek wraz z Justyną Sobczyk, reżyserką i założycielką Teatru 21, laureata Grand Prix festiwalu „Kontrapunkt”, zaprosili do współpracy szczecińskich artystów z niepełnosprawnościami, by wraz z zespołem Teatru Współczesnego w Szczecinie, spróbować opowiedzieć, o tym, czym dziś jest i może być pragnienie miłości.

Spektakl powstaje dzięki konsultacjom i rozmowom z organizacjami i osobami zajmującymi się kwestią asystentury seksualnej.

Na motywach komedii Williama Shakespeare’a w przekładzie Stanisława Barańczaka

PRZEDSTAWIENIE DLA OSÓB POWYŻEJ 15 ROKU ŻYCIA.

 

Kasa Teatru czynna jest od wtorku do soboty od 9:00 do 19:00 i w niedziele od 14:00 do 19:00

 

Aktualności

Szanowni Państwo,

 

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa do wzięcia udziału w biegu organizowanym specjalnie dla członków naszego samorządu. To doskonała okazja, abyśmy mogli wspólnie aktywnie spędzić czas oraz wzmocnić nasze relacje poprzez zdrową rywalizację.

Bieg odbędzie się 26 maja 2024 roku i będzie składał się z trasy na dystansach: 10 km i 5 km. Niezależnie od poziomu sprawności fizycznej, zachęcamy wszystkich członków samorządu do wzięcia udziału. Bieg będzie doskonałą okazją do promocji zdrowego trybu życia oraz integracji.

Szczegóły dotyczące rejestracji, trasy biegu oraz wszelkie dodatkowe informacje zostaną udostępnione na naszej stronie internetowej

Bieg jest również doskonałą okazją do promocji naszych wspólnych wartości. Liczymy na liczny udział i wspólnie stworzenie wyjątkowej atmosfery podczas tego wydarzenia.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, prosimy o kontakt z naszym biurem.

Zapraszamy serdecznie do udziału!

Aktualności

Szanowni Państwo,

Z ogromną przyjemnością pragniemy zaprosić położne do udziału w naszym wolontariacie medycznym organizowanym przez Polską Misję Medyczną w Zambii w okresie lipiec- sierpień. Jest to wyjątkowa okazja do niesienia pomocy i wsparcia kobietom w jednym z najważniejszych momentów ich życia.

Szczegółowe informacje dotyczące projektu, warunków uczestnictwa oraz formularza zgłoszeniowego znajdą Państwo pod linkiem: https://pmm.org.pl/dzialaj-z-nami/zostan-wolontariuszem-medycznym/

Projekt nie jest nowością w naszym działaniu – zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej, aby być na bieżąco z kolejnymi ofertami wolontariatu.

Jesteśmy przekonani, że Państwa doświadczenie i umiejętności mogą przyczynić się do znaczącej poprawy opieki zdrowotnej dla kobiet w Zambii. Zachęcamy do wzięcia udziału w tej wyjątkowej misji.

Dla zainteresowanych wolontariuszy zapewniamy kompleksowe wsparcie logistyczne oraz gwarantujemy bezpieczeństwo podczas trwania misji.

Z wyrazami szacunku,

 

 

Justyna Siejka

Koordynator Projektów

+48 795 435 522

 

 

Polska Misja Medyczna/Polish Medical Mission

ul. Batorego 2/30, 31-135 Kraków

KRS 0000162022

Aktualności

Konkurs – Praca pielęgniarki szkolnej widziana oczyma dziecka

Komisja do spraw medycyny szkolnej, działająca przy Szczecińskiej Izbie Pielęgniarek i Położnych, ogłasza konkurs plastyczny lub literacki pt. „Praca pielęgniarki szkolnej widziana oczyma dziecka” dla przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych .

Prace mogą być wykonane w indywidualnej lub zespołowo. Technika prac plastycznych dowolna. Prace literackie napisane powinny być komputerowo, maksymalnie 3 strony.

Wszystkie prace plastyczne należy podpisać na odwrocie (imię i nazwisko, klasa, szkoła), natomiast literackie na pierwszej stronie w lewym, górnym rogu i należy dostarczyć je do szkolnego gabinetu pielęgniarskiego w swojej szkole, do 31 marca 2024 r.

Ogłoszenie wyników konkursu 26 kwietna 2024 r. Wyróżnione prace zostaną nagrodzone.

Wystawa prac odbędzie się 11 maja 2024 r. w Teatrze Polskim w Szczecinie podczas uroczystego Dnia Pielęgniarki i Położnej oraz będzie można je obejrzeć na stronie Szczecińskiej Izby Pielęgniarek i Położnych.

Zachęcamy wszystkich uczniów do udziału w konkursie.

W razie pytań kontakt z Katarzyną Strzelecką – tel. 690 642 917

Komisja ds. Medycyny Szkolnej

Aktualności

 

Szanowni Państwo,

Drogie Koleżanki i Koledzy,

 

Z ogromną radością oddajemy do rąk użytkowników, członków samorządu pielęgniarek i położnych zrzeszonych w Szczecińskiej Izbie Pielęgniarek i Położnych, aplikację mobilną Diagnostic Nurse (DiagNu.rse). Aplikacja została opracowana, jako narzędzie edukacyjne dedykowane pielęgniarkom i studentom pielęgniarstwa, a jej głównym celem jest wspomaganie użytkowników w ocenie klinicznej pacjentów. Dlatego też, użytkownik aplikacji otrzymuje mobilny dostęp do 241 skal i kwestionariuszy oceny podzielonych na 21 sekcji, według układów w organizmie człowieka lub niektórych najczęstszych problemów, z jakimi spotyka się pielęgniarka w swojej praktyce. DiagNurse wyposażona jest w trzy główne zakładki, które jednocześnie odzwierciedlają jej funkcjonalności:

Narzędzia oceny stanu pacjenta – umożliwia kalkulację i pomiar oceny stanu pacjenta z listy dostępnych skal, testów diagnostycznych i standaryzowanych narzędzi pomiaru klinicznego;

Lista pacjentów – pozwala stworzyć i wyświetlić listę pacjentów, dodawać lub usuwać badania do wybranych z listy pacjentów, przeglądać rejestr zrealizowanych badań oraz dodawać kolejne badania dla wybranego pacjenta;

A-Z przewodnik – umożliwia dostęp do opisu i szczegółowych informacji dotyczących użytych w aplikacji skal, testów diagnostycznych oraz standaryzowanych narzędzi pomiaru klinicznego z odniesieniami do literatury.

Aplikacja mobilna DiagNurse została przygotowana przez opiekunów i studentów działających w Studenckim Kole Naukowym przy Zakładzie Pielęgniarstwa Rodzinnego i Geriatrycznego, Wydziału Nauk o Zdrowiu, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Aktualności

Aktualności

Aktualności

Aktualności

Aktualności

Aktualności

Aktualności

Aktualności

Państwowa Uczelnia Zawodowa im.prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu zwraca się z prośbą o wypełnienie ankiety badawczej, która pozwoli poznać system wartości zawodowych, wrażliwość moralną i zdolności opiekuńcze pielęgniarek i pielęgniarzy na początku kariery zawodowej.

 

Ankieta jest skierowana do osób, które wykonują pracę pielęgniarki/pielęgniarza  w zamkniętej opiece zdrowotnej (szpital. Klinika) nie dłużej niż 12 m-cy od uzyskania PWZ i podjęcia pierwszej pracy.

 

Ankieta jest anonimowa. Wypełnienie ankiety jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przeprowadzenie badań, a uzyskane dane zostaną wykorzystane wyłącznie do celów naukowo – badawczych.

Autorka projektu

Grażyna Rożek

link do ankiety:

https://www.survio.com/survey/d/W3K5P9T8T9W2D8M2D

Aktualności

Szkolenie e-learning w ramach programu edukacyjnego Akademia Położnej. Patronat honorowy Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, patronat merytoryczny Polskie Towarzystwo Położnych. Partnerami programu są GSK i Nestle.

https://www.edukacjapacjenta.pl/programy/elearning/nestle/meningokoki-poruszanie-trudnych-tematow#pageMain

Meningokoki – poruszanie trudnych tematów, poprzez komunikację dopasowaną do odbiorcy

Dwoinki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu najmłodszych dzieci. Pytania o te bakterie coraz częściej padają w gabinecie pediatry, pielęgniarki i położnej. Co powodują meningokoki? Mogą wywoływać zapalenie płuc, gardła czy ucha środkowego. Jednak najbardziej obawiamy się inwazyjnej choroby meningokokowej (IChM), która najczęściej występuje pod postacią sepsy i zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, rzadziej jako sama sepsa lub zapalenie opon. Inwazyjna choroba meningokokowa może dotknąć osoby w każdym wieku, ale niestety najczęściej chorują dzieci. Niezmiennie grupą podwyższonego ryzyka poważnych zakażeń bakteryjnych wywołujących zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych (ZOMR) i zapalenia mózgu są małe dzieci, do 5. roku życia. Im młodszy wiek, tym większe zagrożenie. Ryzyko sepsy meningokokowej jest u niemowląt oraz u dzieci do 2. roku życia kilkadziesiąt razy wyższe niż w późniejszym wieku.

Najskuteczniejszą metodą zapobiegania chorobom zakaźnym jest wykonywanie szczepień ochronnych, natomiast ostateczną decyzję podejmują rodzice, dlatego niezmiernie ważne jest udzielenie im odpowiednich informacji oraz porad. Przekonywanie rodziców do zaszczepienia dziecka przeciwko meningokokom jest ważne dla zapewnienia ochrony zdrowia dziecka oraz ograniczenia ryzyka wystąpienia poważnych powikłań związanych z chorobą meningokokową.                                                                                      

Kiedy najlepiej zaszczepić dziecko przeciw meningokokom? Szczepienia te można wykonać w każdym wieku. Jednak podejmując decyzję, czy i kiedy szczepić, należy wziąć pod uwagę, że najwyższe ryzyko inwazyjnej choroby meningokokowej jest u najmłodszych dzieci. Dlatego, zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych, profilaktyka zakażeń meningokokowych jest zalecana niemowlętom już od ukończenia 2. miesiąca życia. Wbrew obawom niektórych rodziców, absolutnie nie jest w tym wieku za wcześnie na dodatkową szczepionkę, którą można podać na jednej wizycie wraz z innymi szczepieniami.

 

Rozmowa z zaniepokojonym rodzicem jest trudną sztuką, wymagającą rzetelnej wiedzy, ale również umiejętności komunikacyjnych. Wytyczne Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) zlecają dostosować komunikację do postawy rodzica. Podczas szkolenia Meningokoki – poruszanie trudnych tematów, poprzez komunikację dopasowaną do odbiorcy odpowiemy na pytanie, czy 1 minuta wystarczy, aby przekonać rodziców do zaszczepienia dziecka oraz zostanie przedstawionych 5 postaw rodziców wobec szczepień, algorytm prowadzenia rozmowy z rodzicami na temat szczepień – w zależności od ich postawy oraz argumenty, które można wykorzystać, aby przekonać rodziców do szczepień.

Aktualności

Informacja dla praktyk pielęgniarek i położnych z województwa zachodniopomorskiego

Realizując zadania na rzecz Wojewody Zachodniopomorskiego Urząd Statystyczny w Krakowie zbiera i analizuje sprawozdania o symbolu MZ.

Obowiązek przekazywania danych statystycznych wynika z art. 30 ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 773) oraz z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 października 2022 r. w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2023 (Dz. U. poz. 2453) ‑ dział 1.29 Zdrowie i ochrona zdrowia. Przekazane dane objęte są tajemnicą statystyczną, a w opracowaniach stosowana jest nie identyfikowalność danych jednostkowych.

Szczegóły dotyczące rodzajów sprawozdań, które dana praktyka powinna wypełnić oraz terminów przekazania przedstawia poniższa tabela.

Sprawozdania obsługiwane w Systemie Statystyki w Ochronie Zdrowia I (SSOZ I):

Rodzaj

sprawozdania

Terminy

Praktyki zobowiązane do realizacji obowiązków sprawozdawczych

MZ-11 29 marca 2024 r. Formularze MZ-11 wypełniają indywidualne i grupowe praktyki pielęgniarek i położnych, mające kontrakty NFZ na opiekę profilaktyczną nad dziećmi do lat 3 oraz na długoterminową opiekę domową.
MZ-88 10 kwietnia 2024 r. Formularze MZ-88 wypełniają indywidualne i grupowe praktyki pielęgniarek i położnych.
MZ-89 10 kwietnia 2024 r. Formularze MZ-89 wypełniają indywidualne i  grupowe praktyki, prowadzone przez specjalistów, dla których praktyka jest głównym miejscem pracy.

 

Na stronach internetowych Centrum e-Zdrowia dostępne są:

  • formularze statystyczne oraz instrukcje wypełniania druków:

https://www.cez.gov.pl/projekty/statystyka/formularze/

  • program do elektronicznego przesyłania danych – System Statystyki w Ochronie Zdrowia:

https://ssoz.ezdrowie.gov.pl/info.html

Do przekazania danych w formie elektronicznej w SSOZ I niezbędne jest posiadanie indywidualnego konta użytkownika. W celu założenia konta należy przejść przez proces rejestracji, który jest uruchamiany przez wybranie linku Zarejestruj znajdującego się na stronie logowania do SSOZ.

Po przekazaniu formy elektronicznej nie należy przesyłać wersji papierowej.

 

 

Wszelkie pytania na temat wypełniania sprawozdań należy kierować do pracowników Urzędu Statystycznego w Krakowie:

 

Rodzaj formularza

Imię i nazwisko Telefon kontaktowy

Adres e-mail

MZ-11 Agnieszka Gąszcz

Katarzyna Borysiak

Sylwia Furman

Ewa Pacułt-Łydko

12 33 49 870

12 33 49 866

532 088 019

12 36 10 129

A.Gaszcz@stat.gov.pl

K.Borysiak@stat.gov.pl

S.Furman@stat.gov.pl

E.Pacult-Lydko@stat.gov.pl

MZ-88

MZ-89

Jacek Cisek

Małgorzata Banach

Genowefa Krawczyk

Sławomir Wojcieszczak

795 498 613

532 459 448

532 459 451

795 458 136

J.Cisek@stat.gov.pl

M.Banach@stat.gov.pl

G.Krawczyk@stat.gov.pl

S.Wojcieszczak@stat.gov.pl

 

Adres do korespondencji:

Urząd Statystyczny w Krakowie, ul. K. Wyki 3, 31-223 Kraków.

 

 

W sprawach związanych z nadawaniem obowiązków sprawozdawczych na pytania odpowiadają administratorzy CeZ email: statystyka@cez.gov.pl.

 

Szczegółowe informacje dotyczące funkcjonowania systemów dostępne są pod adresem:

System Statystyki w Ochronie Zdrowia – ezdrowie.gov.pl

W związku z pracami rozwojowymi, w okresie przejściowym funkcjonują równolegle dwa systemy: dotychczasowy SSOZ I oraz nowy SSOZ II.

Pomoc w zakresie logowania do SSOZ II można uzyskać na infolinii Centrum e-Zdrowia dostępnej całodobowo, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku pod telefonem 19 239, mailem ssoz@cez.gov.pl .

 

 

Obowiązek statystyczny realizowany jest zgodnie z przepisami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanego RODO). Szczegółowe informacje dotyczące stosowania RODO w statystyce publicznej są dostępne na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego http://stat.gov.pl/rodo/.

Aktualności

Szanowni Państwo!

Jesteśmy studentami Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i członkami Studenckiego Koła Naukowego Pielęgniarstwa Anestezjologicznego i Intensywnej Opieki. Prowadzimy badanie, którego celem jest pozyskanie informacji na temat wykorzystania badań fizykalnych w praktyce pielęgniarskiej. Ankieta skierowana jest do pielęgniarek/pielęgniarzy z Prawem Wykonywania Zawodu, aktywnych zawodowo.

 

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSebCN7EldszxCZI3ULjyzvLxzf0gEpIC2siurLFDk8pClAhA/viewform?usp=sf_link

 

Kierownik Zakładu Pielęgniarstwa Anestezjologicznego i Intensywnej Opieki

Dr hab.n.med. Danuta Dyk

Opiekun SKN PAiIO

 

Przewodnicząca

SKN PAiIO

Zofia Borowczyk